بسیج پشتوانه انقلاب اسلامی است؛ راهی جز یاری‌گرفتن از بسیج وجود ندارد

گروه استان‌ها- فرمانده یکی از پایگاه‌های مقاومت استان سمنان که موفق به کسب رتبه برتر در میان پایگاه‌های بسیج این استان شده است معتقد است که بسیج پشتوانه انقلاب است و راهی جز یاری‌گرفتن از این نهاد مردمی وجود ندارد.
- اخبار استانها -

به گزارش راه شلمچه به نقل از خبرگزاری تسنیم از سمنان، حمیدرضا سلمانی که متولد سال 1347 و دارای مدرک کارشناسی است؛ از سال 89 تاکنون به‌عنوان فرمانده پایگاه مقاومت بسیج شهید همت مسجد حضرت بقیه‌الله الاعظم (عج) شهرک اندیشه سمنان خدمت می‌کند.

پایگاه شهید همت در سال 1390 (یک سال پس از تأسیس و شروع به فعالیت) در حوزه تشکیل و فعالیت حلقه‌های صالحین، رتبه اول پایگاه‌های بسیج استان را کسب کرده و چندین بار در رشته‌های ورزشی صاحب امتیاز برترین پایگاه‌ها شده است.

این پایگاه مقاومت بسیج سه سال پیاپی (بابت عملکرد سال‌های 1393، 1394 و 1395) رتبه نخست پایگاه‌های استان در جشنواره مالک اشتر را دارد. پایگاه مقاومت بسیج شهید همت سمنان همچنین در سال 1395 در نخستین جشنواره برترین پایگاه‌های کشور که بیشترین و کارآمدترین تعامل منطقی با سایر ارکان مسجد در استان را داشته و مورد تشویق قرارگرفته و بابت عملکرد سال 1398 نیز در طرح اسوه امتیاز برترین پایگاه‌های استان را به خود اختصاص داده است.

فرمانده این پایگاه که خود می‌گوید در زمان پیروزی انقلاب اسلامی و در سن 10 سالگی از نزدیک شاهد کار بزرگ ملت ایران و سرنگونی رژیم منحوس پهلوی بوده است؛ حالا مردی با تجربه و جاافتاده به نظر می‌رسد. او امروز و پس از 10 سال فرماندهی یکی از بهترین پایگاه‌های مقاومت بسیج در استان و ارائه خدمات شایان به مردم از اهمیت فعالیت بسیجیان برای اهداف انقلاب می‌گوید.

سلمانی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر مهم‌ترین شاخصه‌های ارزیابی پایگاه‌های بسیج عنوان می‌کند: شاخص اصلی برای باز برای ارزیابی فعالیت هر پایگاه پس از ایجاد و تقویت تعاملات منطقه‌ای با سایر ارکان مسجد، فراهم شدن سازوکار مناسب برای فعالیت بوده و درواقع هر پایگاه باید در راستای شناسایی و تعیین اولویت‌ها به‌ویژه برنامه‌ریزی لازم برای نوجوانان و جوانان اهتمام و جدیت داشته باشد.

امام جمعه بوشهر: بسیج الگوی کارآمدی برای تمامی کشورهای انقلابی استرئیس سازمان بسیج کارگران: اولویت اصلی سازمان بسیج کارگری تسهیل در تولید و رفع موانع استبسیج حضوری مستمر در فعالیت‌های جهادی و کمک‌های مومنانه در میان بحران و حوادث دارد

وی می‌افزاید: در این راستا پایگاه شهید همت از ابتدا سعی و تلاش کرده در حوزه‌های تربیتی دینی و سیاسی اجتماعی اقتصادی و سیاسی به‌عنوان اصلی‌ترین ضرورت‌های جامعه و محل برنامه‌ریزی کرده و منشأ خیر و خدمت باشد.

این فرمانده موفق پایگاه مقاومت بسیج در استان سمنان با اشاره به اهمیت گسترش فعالیت‌های حلقه‌های صالحین در پایگاه‌های مقاومت بسیج معتقد است که تشکیل حلقات صالحین و تربیت نیروی جوان و معامله انقلابی درواقع کارسازی برای آینده نظام مقدس اسلامی، حضور فعال در مأموریت‌های تعیین‌شده، احصای مشکلات محل و حتی فراتر از محل و نیز مشارکت در کاهش نگرانی‌ها و آسیب‌های اجتماعی است.

سلمانی با تأکید بر اینکه پایگاه مقاومت بسیج شهید همت با تشکیل و فعال‌سازی حلقه‌های صالحین در راستای همه این اهداف گام‌های خوبی برداشته است؛ تشکیل صندوق کارگشایی ویژه بسیجیان، خانواده‌ها، نمازگزاران و اهالی محل، تشکیل ستادی به‌منظور به شناسایی خانواده‌های نیازمند را از دیگر برنامه‌های روتین و روزمره این پایگاه می‌داند.

وی با اشاره به مشکلات شدید اقتصادی موجود در کشور، بر لزوم کمک به افراد محروم در محله‌ها با حفظ آبروی این افراد توسط پایگاه‌های مقاومت بسیج تأکید می‌کند و می‌افزاید: در این سال‌ها همواره با تلاش بسیجیان پایگاه شهید همت کوشیده‌ایم تا برای تسهیل در امر ازدواج جوانان در خانواده‌های دچار آسیب‌های اقتصادی، حداقل بخشی از جهیزیه زوج‌های جوان این خانواده‌ها را با رعایت آبروی افراد تأمین کنیم و این را یکی از اولویت‌های مهم خود می‌دانیم.

فرمانده پایگاه مقاومت بسیج شهید همت سمنان شناسایی افراد نیازمند و تهیه و توزیع سبد کالا به افراد کمتر برخوردار به‌صورت مستمر در چند نوبت از سال را یکی دیگر از اقدامات اقتصادی و معیشتی بسیجیان این پایگاه فعال بسیج برشمرده و با تأکید بر اینکه امروز باید مشکلات اقتصادی در جامعه به‌صورت ریشه‌ای حل شود می‌افزاید: پیگیری موضوع اشتغال جوانان از موضوعات مهم موردتوجه در پایگاه مقاومت بسیج شهید همت در این سال‌ها بوده است.

سلمانی گریزی نیز به اقدامات مهم فرهنگی در این پایگاه مقاومت بسیج زده و با اشاره به کاهش تاب‌آوری جامعه بر اثر مشکلات موجود عنوان می‌کند که امروز پیگیری و حل مشکلات و اختلافات احتمالی خانوادگی در بین بعضی از خانواده‌ها، راهی است که باید از طریق پایگاه‌های مقاومت بسیج پیموده شود؛ چراکه بسیج به‌عنوان نهادی مردمی و از مردم، بهترین ظرفیت برای تحکیم بنیان خانواده‌هاست و امروز بسیجیان در همه محلات و خانواده‌ها حضورداشته و به خادم مردم‌اند و خوشحالیم که پایگاه مقاومت بسیج شهید همت در این حوزه نیز گام‌های خوبی برداشته است.

وی با بیان اینکه امروز جامعه به نشاط و امید نیاز دارد؛ بر لزوم امیدآفرینی در اجرای برنامه‌های فرهنگی تأکید کرده و می‌افزاید: مشارکت 100 درصد پایگاه‌ها در برگزاری جشن اعیاد اسلامی و مناسبت‌های ملی و فراهم کردن زمینه شادی اهالی و جوانان و نوجوانان در فضای باز و بوستان‌های محله بسیار مهم و ضروری است و در شهرک اندیشه نیز این برنامه‌ها تا پیش از بحران کرونا در بوستان مجاور مسجد همواره برگزار می‌شد.

تشکیل گروه‌های جهادی متشکل از جوانان با تخصص‌های مختلف خدماتی، فرهنگی و عمرانی و استفاده بهنگام از ظرفیت جوانان در اموری که کاهش بخشی از مشکلات محل را منجر می‌شود؛ از دیگر فعالیت‌های پایگاه مقاومت بسیج شهید همت سمنان بود که فرمانده این پایگاه بدان اشاره کرد.

سلمانی با تأکید بر اینکه قالب پایگاه‌های مقاومت تاکنون تلاش کرده که حوزه خدمتی و ارائه خدمات خود درواقع کاهش آلام خانواده‌ها از حیث تربیت صحیح جوانان را مدنظر قرار دهند اضافه می‌کند: مشارکت فعال در پیگیری و به سرانجام رساندن مأموریت‌ها و اهداف اصلی از پیش تعیین‌شده در راستای خدمت به مردم یکی دیگر از اهداف مهم پایگاه‌های مقاومت بسیج در محله‌هاست.

وی با اشاره به اقدامات این پایگاه مقاومت بسیج از آغاز شیوع گسترده کرونا در کشور و استان سمنان عنوان می‌کند: پس از پیدایش ویروس منحوس کرونا، پایگاه مقاومت بسیج شهید همت به‌سرعت، نسبت به شناسایی و تکمیل بانک اطلاعاتی خود از حیث تعداد مجتمع‌ها و ساکنین حوزه استحفاظی اقدام کرده و با مشارکت فعال و 100 درصدی بسیجیان و ساکنین محل، در انجام ضدعفونی معابر عمومی و فضاهای مشاعی مجتمع‌ها و نیز در مواردی با درخواست اهالی با اعزام گروه‌ها نسبت به انجام ضدعفونی از منازل مردم مبادرت ورزیده است. تهیه و توزیع بیش از 6 هزار عدد ماسک به مردم، اعزام تعدادی از بسیجیان پایگاه به شرکت سازنده مواد ضدعفونی در اسفندماه 98 و همکاری به‌منظور بسته‌بندی بطری‌ها مواد و تسریع به‌منظور توزیع در بازار و مواردی ازاین‌دست، برخی دیگر از دیگر اقدامات بسیجیان پایگاه مقاومت بسیج شهید همت سمنان بوده است.

بسته‌بندی ماسک و مواد ضدعفونی به همراه توزیع بروشور در خصوص چگونگی رعایت بهداشت و پیشگیری از ابتلا به کرونا، مراجعه گروه‌های مختلف بسیجی به درب منازل اهالی منطقه تحت پوشش و حتی دیگر نقاط شهر و توزیع آن و نیز اعزام گروه‌های مختلف به‌منظور استقرار در محل‌های پرازدحام و شلوغی مانند پمپ‌بنزین‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این اماکن از دیگر فعالیت‌های مهم این پایگاه فعال مقاومت بسیج در شهر سمنان بود که فرمانده آن برشمرد.

سلمانی با تأکید بر لزوم مسجدمحوری فعالیت‌ها در پایگاه‌های مقاومت بسیج به‌عنوان رمز موفقیت در ارائه خدمات به مردم تصریح می‌کند: یکی از اصلی‌ترین وظایف پایگاه‌های بسیج، ایجاد همدلی و هماهنگی با هیئت‌امنا و سایر ارکان مساجد و هم‌افزایی به‌منظور حضور پرتلاش جوانان و نوجوانان و نیز اهالی محل در مساجد است.

وی با بیان اینکه پایگاه‌های مقاومت بسیج باید در راستای بصیرت افزایی به‌ویژه جوانان، پیگیری حل مسائل و مشکلات جوانان، تبیین فرامین مقام معظم رهبری به‌عنوان ولی‌فقیه ملت بزرگ ایران و امیدبخشی به جوانان تلاشی بی‌وقفه داشته باشند تأکید می‌کند که باید سازوکار پایگاه‌های بسیج به‌گونه‌ای باشد که برنامه‌ها و فعالیت‌های بسیجیان با محوریت مسجد صورت پذیرد؛ چراکه تداوم انقلاب اسلامی منوط به احیای مساجد انقلابی است.

این فرمانده نمونه پایگاه مقاومت بسیج در استان سمنان با اشاره به اینکه بسیج پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ثابت کرده است که با داشتن ظرفیت‌های عظیم انسانی و توان مالی بالا می‌تواند در بزنگاه‌های اساسی کمک‌حال مردم و انقلاب و حافظه دستاوردهای خون مطهر شهدا باشد یادآور می‌شود: اگر بپذیریم «مشکلات اقتصادی» معضل امروز جامعه و تهدید دشمنان است؛ راهی جز یاری‌گرفتن از ظرفیت مهم بسیج به‌عنوان پشتوانه انقلاب وجود ندارد و بسیج این ظرفیت را دارد که با حضور آحاد مردم در قالب بسیج مساجد با این قبیل تهدیدات مقابله کند.

سلمانی اضافه می‌کند که می‌توان از این سنگر به‌عنوان سنگر اقتصاد مقاومتی استفاده کرد و در همین راستا امروز بسیج فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه تولید، خدمات‌رسانی، پژوهش، توسعه و آبادانی را برای ایجاد اشتغال و حمایت از تولیدکننده و مصرف‌کننده در دستور کار دارد.

وی تصریح می‌کند: بسیج در همه میادین دفاع سخت نیمه سخت و نرم آماده‌به‌کار بوده در مقابل حوادث گوناگون علیه انقلاب اسلامی و ملت بزرگ ایران، راهبرد و تاکتیک آماده دارد.

به گزارش راه شلمچه به نقل از تسنیم، هفته گرامیداشت بسیج فرصتی مغتنم است تا از تلاش‌های مجاهدانه این جهادگران عرصه خدمت به مردم قدردانی کرده و با تأمل در اهداف بلند بسیج به عنوان بزرگ‌ترین نهاد مردمی کشور، فرهنگ بسیجی را در خود و خانواده‌هایمان نهادینه کنیم.

گفت‌وگو از آذر پژمان

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار