خسارت ۳۰ درصدی سرما به مزارع کاملینا در جوین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین گفت: سرما به ۳۰ درصد محصول کاملینا در این شهرستان خسارت وارد کرد.

بنا بر گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان با بیان اینکه طرح تحقیقاتی کشت دانه روغنی کاملینا برای اولین بار در استان در سطح ۱۸ هکتار در شهرستان جوین کشت شده است، افزود: کاملینا گیاهی است که طی چند سال اخیر، کشت آن به‌ عنوان یک دانه روغنی در سطح کشور آغاز شده و دانه‌های روغنی در بین محصولات زراعی از اهمیت خاصی برخوردارند و پس از غلات دومین ذخایر غذایی جهانی را تشکیل می‌دهند.

علی اکبر قارزی با اشاره به سرما و یخبندان ابتداء دی ماه اظهار کرد: متاسفانه ۳۰ درصد این محصول در اثر کاهش دما و بارش برف دچار خسارت شده است که امیدواریم با توجه به تراکم بالای کشت، این خسارت در عملکرد تاثیر قابل‌ توجهی نداشته باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین خاطرنشان کرد: کاملینا یک دانه روغنی از خانواده براسیکاسه با نام علمی کاملینا ولگاریت است که روغنی باکیفیت بالا از آن حاصل می شود و سرشار از امگا ۳ و امگا ۹ است.

وی خاطرنشان کرد: روغن‌های نباتی بیشتر از دانه‌های روغنی نظیر سویا، آفتابگردان، پنبه دانه، بادام زمینی و کلزا به‌ دست‌ می‌آید که نیاز آبی بالاتری دارند و دارای محدودیت‌هایی از جنبه‌های مختلف کشت و شرایط اقلیمی هستند و این در حالی است که کاملینا گیاهی است که در سال‌های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

انتهای پیام

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار