مروری بر سفر پر برکت مقام معظم رهبری به ابرکوه

یزد - ایرنا - "اگرچه ابرکوه، شهری قدیمی است، اما فکر مردم این شهر، فکری نو و جوان است"، این عبارت که بر دیوارهای ابرکوه نقش بسته، بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری در سفر ۱۵ دی ماه ۱۳۸۶ به این شهرستان است.

به گزارش راه شلمچه به نقل از ایرنا، ابرکوه شهری با سابقه تاریخی و با یکی از کهنسال ترین موجودات زنده جهان است، سرو ۴۵۰۰ ساله این شهر، نمادی زنده از تاریخ این کهن شهر استان یزد است، اما همه تاریخ ابرکوه در این سرو خلاصه نمی شود، میزبانی از امام هشتم علیه السلام در سفر به مرو از دیگر رویدادهایی است که مردم ابرکوه به آن مفتخر شده اند و منزلگاه امام رضا علیه السلام در بیتوته چند روزه در این شهر پناهگاه دلدادگان آستان رضوی است.

میزبانی از مقام معظم رهبری در سفر سال ۱۳۸۶ معظم له به استان یزد از دیگر رویدادهایی است که به حافظه تاریخی ابرکوه سپرده شده و سخنان رهبر انقلاب در خصوص تاریخ و ایمان مردم این شهر در گوش جان شهروندان این سامان جاودانه شده است.

 روزی سرد که سفر مقام معظم رهبری گرمابخش آن شد

هنوز خاطرات آن روز سرد نیمه دی که سفر مقام معظم رهبری، گرمی به یاد ماندنی به آن بخشید در ذهن شهروندان ابرکوهی مرور می شود، مشتاقانی که در سرمای صبح ۱۵ دی ماه ۸۶ از ساعات اولیه صبح با حضور بی نظیر در مجموعه ورزشی شهید پوراکبری ابرکوه، دیدار با ولایت را انتظار می کشیدند.

آن روز برای پوشش خبر سفر رهبر انقلاب به ورزشگاه شهید پوراکبری رفته بودم، مردم از اهالی خبر و رسانه، برگه‌های سفید می‌گرفتند، کنجکاو شدم که در این برگه ها چه می نویسند اکثر نامه‌ها خلاصه بود به چند موضوع، خوش‌آمدی آقا، دوستت داریم و ده‌ها تشکر از تشریف‌فرمایی رهبر انقلاب به ابرکوه بود .

عمری است برای دیدنت منتظریم این جمله را در پایین جایگاه سخنرانی رهبر معظم انقلاب با خطی زیبا نوشته بودند و اطراف ورزشگاه نیز با جملاتی از امام راحل در وصف مقام معظم رهبری و خوش‌آمد گویی آذین‌بندی شده بود.

یکی از حاضران که از روستاهای اطراف ابرکوه پیاده آمد بود، می گفت با جمعی از سالخوردگان روستا بعد از اذان صبح حرکت کردیم و در هوای سرد، خود را به ورزشگاه رساندیم، غصه می‌خورد که چرا محل ایستادنش خیلی مناسب دیدن آقا نیست، دلم نیامد خلوتش را به هم بزنم و بیشتر سئوال کنم، نامش عباس بود، از وصف حال پیرمردی دیگر که به خاطر فشار جمعیت حالش بد شده بود اما تا آخر مراسم، با لذت آقا را نگاه می‌کرد، چیزی نمی‌گویم.

زمستان را بهاری کردی آقا

ساعت ۱۰:۳۰ ابتدا سکوتی در ورزشگاه پوراکبری ابرکوه حاکم ‌شد و ناگهان زمان انتظار به سرآمد و با حضور رهبر انقلاب در ورزشگاه فریاد شادی مردم برخاست، همه این شعار را سردادند، "ای گل سرخ و خوشبو  /  خوش‌ آمدی به ابرکوه" و رهبر انقلاب به نشستن دعوتشان می‌کرد .

زمستان را بهاری کردی آقا  /   به شهر من صفا آوردی آقا ، این هم بیتی از شعر « احمد امیدی» از شاعران ابرکوهی بود که به نمایندگی از مردم حاضر در مراسم، با لحنی خوش قرائت شد.

فرمایشات مقام معظم رهبری در اجتماع مردم ولایت مدار ابرکوه

خداوند متعال را شاکرم که این توفیق را داد که در خدمت شما برادران و خواهران مؤمن و باوفا و انقلابی در شهر ابرکوه باشیم - در این شهر باستانی و بسیار کهن - اگرچه شهر، شهر قدیمی‌ای‌ است، اما فکر مردم این شهر، فکر نو و جوان است؛ نشانه‌ی آن‌هم همین است که در همه‌ی دل‌ها فروغ تفکر اصیل اسلامی و انگیزه‌های خدایی و الهی در جهت نظام جمهوری اسلامی زنده است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه افزودند: هر ملتی که مردم آن در دل خود دارای انگیزه‌ی نشاط‌آور و پرتحرکی باشند، آن ملت زنده و جوان‌اند و ملت ما به توفیق الهی و به برکت انقلاب اسلامی از این موهبت برخوردار است، علاوه بر این اکثر جمعیت کشور و در خود ابرکوه اکثر جمعیت  - طبق آمارها - جوان هستند، یک شهر جوان و یک جامعه‌ی جوان و یک کشور جوان می‌تواند به آینده امیدوار باشد، همت جوانی، آینده را خواهد ساخت، نیروی جوانی جامعه را به‌پیش خواهد برد.

ایشان افزودند: امام‌جمعه‌ی محترم شهرتان درباره‌ی مشکل آب ابرکوه مطلبی را به‌طور کوتاه اشاره کردند؛ بنده هم در گزارش‌هایی که قبل از سفر درباره‌ی همه‌ی استان و بخصوص در مورد این شهر - که اختصاصاً مایل بودم به این شهر سفر کنم - مطالعه کردم، همین مسئله‌ی آب در آن گزارش‌ها هم تکرار شده است، این شهر و این منطقه‌ی از استان یزد، تکیه‌اش بر کشاورزی است و کشاورزی احتیاج به آب دارد و این استان، استان کم‌آبی است؛ ازجمله این شهرستان هم دچار همین کم‌آبی است، شک نداریم که باهمت دولت و با کمک مردم و مسئولان و مأموران مختلف این مشکل هم مثل همه‌ی مشکلات دیگر حل خواهد شد و آنچه مهم است این است که ملت چیزی را بخواهد و مسئولین به‌عنوان خدمتگزاران ملت کمر همت ببندند و تصمیم بر اجرای نیازهای مردم داشته باشند.

برکات سفر رهبر معظم انقلاب برای شهرستان ابرکوه

رییس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه  ۱۵دی ماه ۱۳۸۶ را یادآور خاطره شیرین سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری به این شهر عنوان کرد و گفت: سفر معظم له به این شهر به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی، معنوی و اجتماعی برای همیشه در تاریخ ابرکوه ثبت و ماندگار شد.

حجت الاسلام سیدابراهیم حسینی با تاکید بر اینکه حضور رهبر معظم انقلاب در میان مردم باعث عشق دوچندان به ولایت شد، خاطرنشان کرد: دیدار مقام معظم رهبری از شهرستان ابرکوه آثار و برکات متعددی به همراه داشت که حل شدن مشکل آب شُرب مردم و اجرای راه آهن یزد به اقلید استان فارس از برکات همین سفر است .

مقام معظم رهبری، ۱۲ دی ماه ۱۳۸۶ در میان استقبال گرم و پرشور مردم دارالعباده، وارد یزد شدند و در  سفر چهار روزه به این استان در جمع مردم یزد ، روحانیون ، دانشگاهیان ، نخبگان استان و در ۱۵ دی ماه نیز در جمع مردم ابرکوه سخنرانی کردند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار