گفتگو با رئیس اتاق تعاون|3 مشکل اصلی تولید زاییده تحریم است؟

رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه سه مانع عمده در مسیر تولید وجود دارد گفت: اقتصاد ایران از دو آفت نفتی و دولتی بودن رنج می‌برد و باید فضا برای فعالیت بنگاه‌های غیردولتی افزایش یابد.
- اخبار اقتصادی -

به گزارش راه شلمچه به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، 28 آبان ماه سال گذشته 2500 نفر از تولیدکنندگان, کارآفرینان و فعالان اقتصادی با مقام معظم رهبری دیدار کردند که ایشان در آن دیدار با اشاره به اهمیت ثروت ملی و گسترش رفاه عمومی در نظام اسلامی و ضرورت امید نبستن به خارج از کشور تأکید کردند: کار و راهبرد اساسی «مصون سازی اقتصاد از آسیب تحریم ها از طریق تقویت و رونق تولید داخلی» است و بنده پشت این قضیه ایستاده ام و از مسیر پیشرفت حقیقی کشور کاملاً دفاع می کنم.

در آن دیدار 10 نفر از فعالان اقتصادی و تولید سخنرانی کردند. بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران یکی از کسانی بود که در آن روز در محضر رهبر انقلاب سخنرانی کرد، به سرغ وی رفتیم تا از نزدیک در جریان  شرایط تولید و نظرات وی قرار بگیریم.

عبداللهی در آن جلسه درباره سه محور اصلی ضرورت باور فرهنگ تعاون به عنوان رکنی برای اجرای سیاست های اقتصادی،  ساماندهی شبکه های تعاونی توزیعی برای تأمین مایحتاج عمومی و  ضرورت تلاش برای دست یابی به ظرفیت 25 درصدی تعاون در اقتصاد ملی صحبت کرد.

* 3مانع عمده در مسیر تولید چیست؟

رئیس اتاق تعاون ایران حال بعد از گذشت یک سال از آن جلسه درباره اینکه ارزیابی اش، از وضعیت تولید طی یک سال اخیر چیست؟ با اشاره به اینکه سه مانع عمده در مسیر تولید کشور وجود دارد گفت:  مورد نخست غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت مواد اولیه و محصولات است، مورد دوم بی‌ثباتی مقررات، دستورات و آئین‌نامه‌های دستگاه‌های اجرایی است و مورد سوم عدم تأمین مالی کافی است.

رئیس اتاق تعاون ایران افزود: بخشی از علت بی‌ثباتی قیمت مواد اولیه ناشی از تحریم است و نمی‌توان تحریم را نادیده گرفت, اما بخشی هم به تصمیمات داخلی برمی‌گردد که اثرات تحریم‌ها را دوچندان کرده است.

وی ادامه داد: در موضوع دوم یعنی بی‌ثباتی مقررات باید بگویم که این مساله دیگر به تحریم مربوط نیست، بلکه مستقیم به تصمیمات داخلی مربوط می‌شود. در واقع هر روز تصمیمات خلق‌الساعه و بعضاً بدون مطالعه و غیرکارشناسی گرفته و ابلاغ می‌شود که آثار سوء آن را مدتی بعد به صورت مستقیم در تولید می‌بینیم.

تصمیمات خلق‌الساعه آثار تحریم را دوچندان کرد

عبدالهی گفت: مورد سوم یعنی عدم تأمین مالی هم خیلی به تحریم مربوط نمی‌شود. وقتی هر روز در کشور فریاد می‌زنیم که رشد نقدینگی غیرقابل کنترل شده و به تعبیری روزی دو هزار میلیارد تومان به آن اضافه می‌شود، یعنی نقدینگی هست ولی باید با سیاست‌هایی این نقدینگی را به بخش‌های تولیدی و مولد کشور هدایت کرد که این امر با تصمیمات داخلی امکان‌پذیر است. اگر این 3 مشکل به نحوی حل شود حتماً شاهد جهش تولید خواهیم بود.

رئیس اتاق تعاون ایران درباره دیدار سال گذشته با رهبری گفت: این دیدار سال گذشته صورت گرفت. به نظر من هدف از برگزاری جلسه سال گذشته این بود که حضرت آقا نسبت به مسائل تولید تأکیدات خود را مطرح کنند. 

 وی بیان کرد: سال گذشته مشکلات تولید بسیار زیاد بود. به همین دلیل فعالان در آن جلسه نسبت به تولید گلایه داشتند. حضرت آقا در آن جلسه با تأکید بر تقویت تولید داخلی تلاش کردند مسیر را برای تولید کنندگان روشن کنند.  تکیه بر توان داخلی شاه کلید فرمایشات رهبری بود. و استفاده از ظرفیت های توان داخلی مسئله ای بود که بارها به آن تأکید کردند.

اتاق تعاون ایران ,

رئیس اتاق تعاون ایران اظهار داشت:خلاصه فرمایشات رهبری این بود که در کشور دستمان به زانوی خودمان باشد, یعنی در واقع نگاهمان به داخل کشور باشد. 

 وی در پاسخ به ارزیابی کلی خود از شرایط اقتصادی کشور گفت: در طول سال گذشته و امسال که نزدیک به 8ماه از سال گذشته است, ما در حوزه تولید شرایط خوبی داشتیم. در حوزه تولیدات کشاورزی شرایط نسبتاً‌ خوبی داشتیم،در حوزه صنعت و معدن هم شرایط خوبی داشتیم، امسال نسبت به سال گذشته دو عارضه به مشکلات اقتصادی کشور اضافه شده است. اولین موضوع بحث شیوع ویروس کرونا و دیگری بحث تحریم ها است.

 عبداللهی با بیان اینکه شرایطمان در سال جاری نسبت به سال گذشته بهتر شده است گفت: اگر با بخش تولید کمی مهربانانه تر برخورد می‌شد, اگر مسئولین توجه بیشتری داشتند, حتماً شرایط بهتر می شد. اگر برخی اقدامات صورت می گرفت شرایط تولید می بایست از الان بهتر می شد. سال گذشته در تولید حرکات خوبی شروع شد و امسال این حرکت تشدید شد و سرعت بیشتری گرفت. حتماً‌ ظرفیت بیشتری داشتیم که می توانست محقق شود. رکودی را در تولید احساس می کنیم که نیازمند اقدامات دیگری است.

رئیس اتاق تعاون گفت:در پایشی از سوی اتاق بازرگانی و اتاق تعاون صورت گرفته است, سه مشکل اساسی در بین تولید وجود داشت.مورد نخست غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت مواد اولیه و محصولات است، مورد دوم بی‌ثباتی مقررات، دستورات و آئین‌نامه‌های دستگاه‌های اجرایی و مورد سوم عدم تأمین مالی کافی برای فعالیت های اقتصادی است.

 وی درباره رسیدن به سهم 25درصدی تعاون در اقتصاد گفت:درحال حاضر بیش از 70 درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت است. زمانی که 75درصد در اختیار دولت است نمی توان توقع داشت که 25درصد در اختیار تعاون باشد. برای رسیدن به سهم 25درصد الزاماتی وجود دارد. اجرای قوانین مرتبط با این توسعه است. برای رسیدن به هدف مشخص شده,قوانین مختلفی را داریم.در قوانینی مانند قوانین سیاست های اصل 44,چه قوانین برنامه توسعه,سند توسعه بخش تعاون, همه نیازمند اجرای صحیح قوانین است. بیش از 90درصد این قوانین اجرا نمی شود. زمانی که این قوانین اجرا نشود, چگونه می توانیم به رشد 25درصد دست یابیم؟ما قوانین خوبی برای توسعه بخش داریم, اما متأسفانه در اجرا مشکل داریم.

وی با بیان اینکه شاید عده‌ای معتقد باشند تعیین سهم 25 درصدی برای تعاون در اقتصاد منطبق با واقعیت‌ها نباشد، اما معتقدم این نیاز اقتصاد کشور است و باید اقتصاد ایران به سمت مردمی شدن حرکت کند. بر اساس اصل 44 قانون اساسی باید تا پایان برنامه پنجم توسعه 25درصد اقتصاد در حوزه بخش تعاون قرار می‌گرفت، اما اکنون تا رسیدن به این رقم فاصله زیادی وجود دارد. اقتصاد ایران از دو آفت نفتی و دولتی بودن رنج می‌برد و باید فضا برای فعالیت بنگاه‌های غیردولتی افزایش یابد.

اقتصاد ایران از دو آفت نفتی و دولتی بودن رنج می‌برد و باید فضا برای فعالیت بنگاه‌های غیردولتی افزایش یابد.

رئیس اتاق تعاون ایران درعین‌حال با بیان اینکه در حال حاضر 75 درصد اقتصاد کشور در دست دولت و شرکت‌های خصولتی است، گفت: در شرایطی که تمام فضای اقتصادی برای فعالیت شرکت‌های غیردولتی حدود 30درصد است نمی‌توان انتظار داشت بخش تعاون رشد کند لذا برای تحقق این امر سهم دولت در اقتصاد باید کاهش یابد تا فضا برای فعالی شرکت‌های غیردولتی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های نهفته و بالقوه تعاون باید به ظرفیت‌های بالفعل تبدیل شود، گفت: در حال حاضر کمتر از 10درصد از قوانین مرتبط با تعاون به اجرا درآمده و یکی از دلایل عدم تحقق  سهم 25درصدی تعاونی‌ها از اقتصاد عدم اجرای قوانین مرتبط با حوزه تعاونی بوده و وظیفه مجلس است که پس از تصویب قوانین، بر حسن اجرای قوانین نظارت داشته باشد.

 عبدالهی افزود: ما نیازی به اصلاح قانون نداریم، آنچه نیاز داریم این است که مجلس نظارتی بر اجرای قانون داشته باشد,مجلس دو وظیفه قانون گذاری و نظارت براجرای قانون را دارد. تقاضای ما این است که مجلس بر اجرای قانون نظارت کند. اگر قانون به درستی اجرا شود, می توان به سمت هدف 25درصدی تعاون در اقتصاد حرکت کرد.

 وی با بیان اینکه 17استان مرزی در کشور داریم گفت:در این 17 استان که کمتر توسعه یافته هستند,ما می توانیم با الگوی تعاون, فعالیت های اقتصادی مفید و پایداررا ایجاد کنیم که می تواند به توسعه ثروت و اشتغال پایدار کمک کند.

رئیس اتاق تعاون ادامه داد:یکی از مولفه های امنیتی کشور, حضور جمعیت در مناطق مرزی است. وقتی بیکاری و خشکسالی باشد مردم روستا را ترک می کنند. با خالی شدن روستاها دو مسئله ایجاد می شود, مرزهایمان خالی می شود و از سوی دیگر شهرهای حاشیه ای ایجاد می شود.با توجه به تعاون می توان رونق را در استان های مرزی برگرداند.

مسئولان نسبت به ظرفیت های بخش تعاون غفلت کرده اند

 عبدالهی بااشاره به عدم باورفرهنگ تعاون گفت: متأسفانه مسئولان کشور نسبت به ظرفیت بخش تعاون,سهواً‌ غفلت کرده اند. ظرفیت بخش تعاون مغفول مانده است. یکی از مواردی که حضرت آقا بارها بر آن تأکید داشته است. توجه به بخش تعاون بوده است که متأسفانه مغفول مانده است. ظرفیت بخش تعاون بسیار بزرگ است و می تواند نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا کند.

وی گفت: بزرگترین نیت من, خواسته و آرزوی من در دیدار با رهبری توجه به باور بخش تعاون بود. رهبری بارها از کارکرد بخش تعاون دفاع کرده اند که از طرف تعاونگران, از ایشان تشکر می کنم. امیدوارم با تأکیدات ایشان بر رویکرد مسئولان کشور تغییرایجاد شود. امیدوارم مسئولان بر این باور برسند که از بخش تعاون حمایت کنند.

 رئیس اتاق تعاون درباره توزیع بخش تعاون گفت: یکی از مشکلات کشور بحث ضعف در توزیع مواد و اقلام مصرفی است. در کشور نظام توزیع مدیریت پذیر نداریم,بارها مسئولان به این مسئله تذکر داده اند. مجلس هم اخیراً‌به نظام توزیع ورود کرده است. بحث کالا برگ را مطرح کرده است. یکی از دلایل پیشنهاد این طرح این است که مجلس به این نتیجه رسیده است که چرا کالایی که با ارز ترجیحی تهیه می شود ولی با همان قیمت به دست مردم نمی رسد. پایشی هم مجلس در اواخر سال 97 داشت, در جلسه پول و اعتبار این موضوع مطرح شد این بود که افزایش قیمت  کالاهایی که با ارز 4200 تهیه می شود بسیار بیشتر است. یعنی نشان می دهد که بیشترین فساد را در حوزه کالاهایی داریم که با ارز4200 تهیه می شود. 

وی اظهار داشت:یکی از این مفاسد بحث توزیع است. یعنی کالا با ارز4200 به دست مردم نمی رسد. از سوی دیگر بزرگترین شبکه توزیع کالا در کشور در بخش تعاون است. بالغ بر 5هزار تعاونی توزیعی در کشور داریم,در مقاطع مختلف هم نقش ایفا کردند,در دوره اول تحریم ها از دوره 89تا93, دوره توزیع سبد کالا در اوایل ریاست جمهوری آقای روحانی هم تعاون در توزیع خوش درخشید.

 رئیس اتاق تعاون با اشاره به سامانه مهتا گفت: این سامانه برای توزیع هدفمند اقلام اساسی است.  باوجود آنکه جهان به سمت اقتصاد تعاونی و مردم‌محور حرکت کرده در کشور ما این امر مورد غفلت و بی‌توجهی قرار گرفته است.

بهمن عبدالهی اظهار کرد: سامانه مدیریت هوشمند توزیع کالاهای اساسی (مهتا) نیز توسط یک تیم حرفه‌ای آماده راه اندازی است تا تحت یک سامانه هوشمند کالاهای موردنیاز و اساسی را توزیع کنیم و معتقدیم در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست که بعد از 40 سال به دوران نظام کوپنی برگردیم.

وی گفت:این سامانه که توسط اتاق تعاون ایران طراحی شده است، با هدف اصلاح نظام توزیع و عادلانه شدن آن و شفاف سازی توزیع کالاها پیاده سازی شده است. امکان نظارت بر فرآیند توزیع کالا، حذف فساد و رانت در نظام توزیع و همچنین مدیریت توزیع کالا برای دهک‌های مختلف جامعه از جمله ویژگی‌های این سامانه است.همچنین بر اساس مکانیزمی که برای سامانه مهتا طراحی شده، امکان مدیریت توزیع کالاها به شکل هوشمند و پیگیری لحظه‌ای میزان و نوع کالاها نیز وجود دارد.

اتاق تعاون ایران ,

عبدالهی با بیان اینکه در شرایط جنگ اقتصادی هستیم گفت:در شرایط جنگ اقتصادی با روش معمول نمی توان کار انجام داد. تصمیمات باید تصمیمات زمان جنگ باشد. به معنی اینکه مدیران بپذیرند, باید تصمیمات عادی روزمره دور شویم.باید تصمیمات برای حمایت از تولید در شرایط جنگی باشد. تولید راه بیفتد مشکل تأمین ارز حل می شود, بیکاری حل می شود و اقتصاد رونق می یابد. کشور ظرفیت تولید دارد, اگر واقعاً از تولید حمایت شود, ما نیازی به نفت و خارجی ها نداریم.

رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه کمبودی در حوزه قوانین اقتصادی وجود ندارد اما نظارت‌ها کافی نیست، گفت: متاسفانه بر اساس نگاه لیبرالیستی حاکم بر اقتصاد کمتر به بخش تعاون توجه شده است.

وی با اشاره به اینکه مهم ترین مشکل کشور در این سال ها مشکل اقتصادی است  گفت: مقام معظم رهبری نیز در این سال ها به درستی همواره بر این موضوع تاکید داشتند اقتصاد کشور هم تا در تولید رونقی اتفاق نیافتد اصلاح نمی گردد.

عبدالهی با بیان اینکه مهم ترین مزیت های رونق تولید شامل چه مواردی است گفت:حل مشکل بیکاری،تحقق اقتصاد مقاومتی مخصوصا در خودکفایی تامین کالاهای اساسی،کاهش نیاز کشور به واردات وافزایش توان کشور در ایجاد ارزش افزوده بیشتراست. 

 رئیس اتاق تعاون ایران با تأکید بر توان داخلی گفت:علت اصلی تاکید رهبری به توان داخلی این است که ایشان به توان داخلی کشور ایمان دارند و با توجه به خصومت های دائمی دشمنان راه چاره در تقویت توان داخلی است.

 وی ادامه داد: در صورت تحقق این موضوع میزان اثر گذای تحرکات دشمن مخصوصا تحریم ها کمتر شده و نوسانات متغیرهای اقتصادی کاهش می یابد و برنامه ریزی کشور مبتنی بر ظرفیت ها و متغیرهای قابل کنترل داخلی می گردد و میزان اثرگذاری متغیرهای غیر قابل کنترل کمتر می شود. تکیه بر توان داخلی موجب خودباوری، کاهش وابستگی به واردات، افزایش اشتغال، کاهش نوسانات اقتصادی می شود و میزان تحقق برنامه و سیاست های داخلی افزایش می یابد زیرا برنامه ریزی کشور بر اساس متغیرهای قابل کنترل خواهد بود.

عبدالهی گفت: راه گریز در وضعیت فعلی  تحقق اقتصاد مقاومتی، تکیه بر توان داخلی و برنامه ریزی بر اساس واقعیت های اقتصادی و توسعه و توانمند سازی بخش های  تعاونی و خصوصی است. بیش از اندازه بزرگ شدن اقتصاد دولتی و کسری بودجه ناشی از آن موجب اتلاف منابع و  افزایش نقدینگی و تورم شده است.

اتاق تعاون ایران ,

اگر خوشت اومد لایک کن
0
آخرین اخبار